Zbigwie Zbigwie
1353
BLOG

Putin-FSB-SKW-Imperium Wszechświatowe

Zbigwie Zbigwie Polityka Obserwuj notkę 18

Przewodniczący Narodowego Komitetu Bizantynistów Rosji, dziekan fakultetu Historii Moskiewskiego Uniwersytetu, akademik RAN Sergiej Karpow:Przecież i w dzisiejszych czasach nasz kraj nadal jest imperium.  Współcześnie wielu w słowo „imperium” wkłada inne znaczenie – zapominają, że w nim tkwi nie tylko polityczno – prawna, ale również duchowa składowa. I dla każdego jest oczywiste, jeśli z naszej świadomości zniknie nasz imperialny początek, to zniknie również pojmowanie naszej mocarstwowości. Po prostu staniemy się zupełnie innymi. Dlatego też jednym z podstawowych zadań naszego społeczeństwa i państwa jest sformułowanie swoich geopolitycznych priorytetów. One powinny być jasne i opierać się muszą na trwałej historycznej podstawie. Nigdy nie byliśmy państwem zamkniętym i dlatego idea wszechświatowego*)imperium /идея вселенской империи/ była dla nas zawsze organiczna. I kiedy Rosja szła na wschód, ona szła z tą ideą..

Idea ta jest wiecznie żywa, zapewne jak Lenin w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie. A Stąd już tylko jeden krok do siedziby Prezydenta Rosyjskiej Federacji. I prezydent Putin formuje geopolityczne priorytety oraz wciela ideę Rosji, jako wszechświatowego imperium, w życie.

Czyni to przy pomocy licznych organów państwa, a w tym służb specjalnych – szczególnie FSB - oraz … prezydenta Obamy.

z

Od tego, czy obecna amerykańska administracja potrafi przywrócić zaufanie do USA u sprawującej rządy rosyjskiej elity i służb specjalnych, zależą nie tylko rosyjsko-amerykańskie stosunki, ale też stosunki Moskwy z NATO.

Politolodzy rosyjscy zauważają, że intensywność rosyjsko-amerykańskich kontaktów pomiędzy służbami specjalnymi w ostatnich miesiącach jest nawet większa, niż po 11 września 2001 roku. W ciągu tych 12 lat USA i Rosja zdążyły znów ujrzeć siebie, jako potencjalnych przeciwników. Teraz trzeba przywrócić wzajemne zaufanie - przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Pomimo wzrostu nakładów finansowych na służby specjalne w obu krajach, które we krwi mają traktowanie siebie nawzajem za potencjalnego wroga, zdarzenia w Bostonie spowodowały podjęcie próby przywrócenia normalnej współpracy między służbami specjalnymi. I nawet niedawne pojmanie szpiega CIA w Moskwie nie ma na te dążenia do współpracy żadnego wpływu.

Wiadomo też, że Rosja równolegle toczy z USA pertraktacje dotyczące obrony przeciwrakietowej i nowych wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa a także konsultacje związane z NATO.

Rosyjscy politolodzy zbierają i analizują wydarzenia i skąpe informacje z ostatnich tygodni, aby dobrze zrozumieć wielką wagę tego procesu. W USA przebywała rosyjska delegacja z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa  Federacji Rosyjskiej na czele Nikołajem Patruszewem, byłym szefem FSB. Zawiozła list od Władimir Putina dla prezydenta USA Baraka Obamy, który prawdopodobnie jest odpowiedzią na przekazany wcześniej Moskwie cały zestaw amerykańskich propozycji związanych ze wzajemnymi gwarancjami bezpieczeństwa.

W Moskwie z inicjatywy Ministerstwa Obrony odbywało się międzynarodowa konferencja w sprawie bezpieczeństwa, a jednym z jej uczestników  był zastępca sekretarza generalnego NATO Dirk Brengelmann.

Szef MSW Rosji Władimir Kołokolcew spotkał się w USA z dyrektorem FBI Robertem Muellerem. Przeprowadził też rozmowy z sekretarz bezpieczeństwa krajowego Janet Napolitano. Już w najbliższym czasie, jak uważają Rosjanie, FSB otrzyma dostęp do części baz danych Federalnego Biura Śledczego. Przewiduje się ewentualne tworzenie wspólnych rosyjsko – amerykańskich grup roboczych złożonych z funkcjonariuszy służb specjalnych obydwu krajów. Wreszcie, nie mniej znaczącym wydarzeniem jest polecenie Władimira Putina, skierowane do FSB, a dotyczące podpisania układu o współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego Polski.

Co prawda inicjatywa wyszła od samej FSB w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rosyjskiej Federacji, ale trzeba pamiętać, że już od kilku lat trwały dobrosąsiedzkie kontakty rosyjsko – polskie między instytucjami zainteresowanymi sferą „zapewnienia bezpieczeństwa”.

W całości te działania RF układają się również w obraz aktywnego ruchu, zmierzającego do przywróceniu zaufania i współpracy między rosyjskimi wojskowymi  służbami, a  ich natowskimi kolegami w różnych krajach. Szybciej ten proces zachodzi pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem, niż z innymi krajami. 

Oprócz tego, Moskwa zauważa wolę polityczną osiągnięcia porozumienia ze strony administracji Obamy. Natomiast z NATO ten proces rozwija się wyraźnie bardziej powoli.

Współpraca z NATO dotyczy głównie Afganistanu i dotyka obsługi serwisowej zakupionych rosyjskich helikopterów oraz przygotowania na rosyjskim terytorium specjalistów w dziedzinie walki z handlem narkotykami.  Dotyczy też takich tematów jak piractwo, czy też aparatury do zdalnego wykrywania własnej roboty materiału wybuchowego, np. tzw. "pasów szachidów". Zresztą, decyzje NATO zapadają kolektywnie i jest całkiem naturalne, że tu osiągnięcie porozumienia przebiega wolniej.

Najważniejsze jest efekt końcowey - osiągnięcie porozumienia w zakresie działań na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.  Do tego dąży administracja Obamy. W Moskwie też następują zmiany. Z Kremla następuje odgórna stymulacja rosyjskich służb specjalnych do współpracy ze swymi odpowiednikami w różnych krajach na wysokim poziomie ich szefów.

W najbliższym czasie trzeba będzie wybierać spośród „mieszanki” rosyjskich i amerykańskich inicjatyw te, które zadowalają obie strony. Być może nastąpi do przed końcem bieżącego roku. 

Jednakże lakmusowym papierkiem możliwości porozumienia będzie sytuacja w Syrii i wyniki ewentualnej międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii. Bo może się okazać, że w jej wyniku, Rosja utraci całkowicie zaufanie do swoich zachodnich partnerów.

Takie, przedstawione wyżej poglądy są wyrażane przez rosyjskich politologów.

Czyli powinniśmy uważać, że rozporządzenia Putina dotyczące nawiązania współpracy pomiędzy FSB, a SKW jest drobną cząstką działań na drodze osiągania wzajemnego zaufania i wspólnego bezpieczeństwa, mającego doprowadzić do zawarcia traktatu o bezpieczeństwie europejskim.

Fakt, czy doskonały PR?

Aby to ocenić trzeba ciągle pamiętać o wiecznie żywej idei Rosji, jako wszechświatowym imperium, wyartykułowanej przed kilkoma dniami na łamach poważnej prasy przez Przewodniczącego Narodowego Komitetu Bizantynistów Rosji.

Decyzję o rozporządzeniu podjął Putin podczas swojego pobytu w Soczi, gdzie przeprowadził serie spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Obrony i kierownikami wielu różnych służb wojskowych. Efektem tych spotkań było właśnie rozporządzenie Nr 208-rp.

z z

Niektórzy sugerują, że zainteresowanie polską SKW powstało w związku z zamierzonym wyprowadzeniem obcych wojsk z Afganistanu. Rosja ma być skrajnie zaniepokojona skutkami, ponieważ wyprowadzenie wojsk może wywołać niestabilności w całym regionie, ale z drugiej strony pozostawanie obcych wojsk uważa za niedopuszczalne.

Niektóre rosyjskie gazety od razu ogłosiły: „Polska zawrze z Rosją układ o współpracy z FSB!”

Warszawa milczy w sprawie rozporządzenia Putina. Wypowiedział się tylko dyrektor gabinetu szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Krzysztof Dusza: „SKW nie komentuje spraw dotyczących współpracy międzynarodowej”.

A może ta międzynarodowa współpraca SKW z FSB już istnieje?

Kilka miesięcy temu w prasie rosyjskiej gruchnęła informacja, że polska SKW posługuje się łącznością udostępnianą poprzez  rosyjskie sputniki. I to sputniki Gazpromu.

Z drugiej strony trzeba też pamiętać o przedterminowym zwolnieniu we wrześniu 2011 roku rosyjskiego szpiega GRU - Tadeusza Juchniewicza, którego aresztowanie w lutym 2009 r. i późniejsze skazanie na 3 lata więzienia, doprowadziło do dymisji szefa GRU generała Walentego Korabielnikowa.

Czy te informacje zbliżają nas do udzielenia obiektywnej odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie?

Sądzę, że każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Wobec bardzo skąpych informacji dotyczących działalności służb specjalnych, trzeba zawsze brać pod uwagę następujące przedstawione wyżej aspekty stosunków polsko - rosyjskich:

- Czy nie jest przejawem współpracy służb przedterminowe zwolnienie rosyjskiego agenta GRU?

- Czy nie jest przejawem współpracy udostępnienie sieci łączności poprzez sputniki Gazpromu dla naszej SKW w Afganistanie?

Odpowiadając pozytywnie na te dwa pytania otrzymujemy przesłankę wskazującą na to, że współpraca pomiędzy FSB Rosyjskiej Federacji a SKW III RP już istnieje.

Czy odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o tej współpracy ogłoszonej przez prezydenta Putina?

- Raczej należy wątpić.

Współpraca będzie po prostu miała miejsce w ramach polityki kształtowanej przez Rosyjską Federację, której ponadczasowym celem jest uczynienie Rosji imperium wszechświatowym!

Pamiętać trzeba słowa rosyjskiego historyka: „ I w dzisiejszych czasach nasz kraj nadal jest imperium”.

A Rosjanie wierzą, że w XXI wieku Rosja stanie się imperium wszechświatowym*)!

 *)Według słownika języka rosyjskiego T.F. Jefremowej вселeнский oznacza: 1)- odnoszący się w swoim znaczeniu do rzeczownika wszechświat, 2)- związany z wszechświatem,  3)-  charakterystyczny dla wszechświata, 4)- obejmujący cały świat -всемирный - ogólnoświatowy, 5)- o niezwykłej sile i rozmachu. W zasadzie, powinno być imperium „powszechne” lub „ogólnoświatowe”, lecz „imperium wszechświatowe” brzmi atrakcyjniej i jest uzasadnione. Przecież należy pamiętać rewolucję, która miała być wszechświatową! 

Zbigwie
O mnie Zbigwie

"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska  http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. Free counters

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka