Zbigwie Zbigwie
1010
BLOG

ASTROFOTO 2012

Zbigwie Zbigwie Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Królewskie Obserwatorium Greenwich organizuje co roku konkursy na najlepszego astrofotografa roku. W 2012r w czwartym już konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników z całego świata. Podwoiła się liczba uczestników zaliczonych do kategorii młodzieżowej, co szczególnie cieszy organizatorów konkursu.

Absolutnym zwycięzcą konkursu okazał się znowu astronom amator z Australii Martin Pugh, który wygrał w kategorii ogólnej oraz w kategorii zdjęcia głębokiego kosmosu.

 Zwycięskie zdjęcie:Galaktyka Wir (M51) , Martin Pugh – Australia. 

„Fotograf osiągnął wyjątkowo dobre atmosferyczne warunki, żeby zrobić tak zadziwiająco szczegółowe zdjęcie kultowej galaktyki" – powiedział dr Marek Kukula, Public Astronomer at the Royal Observatory Greenwich i sędzia konkursu. "Piękna spiralna struktura, ciemne pasma pyłu i  dodatkowo wyodrębniające się różowe obłoki wodoru - to wspaniałe osiągnięcie  astronoma - amatora, jedno z lepszych zdjęć M51, jakie kiedykolwiek widziałem". Galaktyka Wir ma średnicę 60 tys. lat świetlnych i leży ponad 31 milionów lat świetlnych od Ziemi. Towarzyszy jej nieregularna galaktyka NGC 5195.

M51 jest klasyczną galaktyką spiralną, którą naukowcy badają od bardzo dawna. Ale ten hipnotyzujący, nowy wizerunek galaktyki utrwalił australijskiego fotografa Martin Pugh. Ostre szczegóły ramion spiralnych, określone przez ciemne,  obszary pyłu i jasne, różowe chmury wodoru, zrobiły wrażenie na sędziach. Zdjęcie oceniono jako najświetniejszych wizerunek M51 kiedykolwiek wykonany przez amatorskiego astronoma. Autor zdjęcia Martin Pugh został wybrany spośród 800 konkurentów i otrzymał nagrodę w wysokości 1500 funtów.

A oto zwycięzcy w różnych kategoriach konkursu:

Ziemia i kosmos.

 Orion, Byk i Plejady. Gwiezdny lodowy wodospad. Autor: Masahito Miyasaka – Japonia.

Orion, Byk i Plejady stanowią tło dla tego upiornego zamarzniętego krajobrazu. Chociaż PLejady wydają się lśnić zimnym, mroźnym światłem, to te jasno-niebieskie gwiazdy mogą mieć temperaturę ponad 13 tys. stopni Celsjusza. A gwiazdy zimno- pomarańczowe znajdujące się w końcowym etapie swojej ewolucji, takie jak Betelguza i Aldebaran utrzymują temperaturę ok. 3500 stopni Celsjusza.

Nasz system słoneczny.

 Tranzyt Wenus 2012. Chris Warren – Wielka Brytania.

Marek Kukula: „Dla mnie ten obraz doskonale oddaje emocje w 2012 r związane z tranzytem Wenus. 3 czerwca 2012 roku o 4 nad ranem w pochmurny poranek prawie było pewne, że brytyjska pogoda nie zechce współpracować z astronomami.  Ale właśnie wtedy kiedy trzeba, w ciągu zaledwie kilku minut pojawiła się szczelina w chmurach i mogliśmy obserwować Wenus przed Słońcem”. Następną taką możliwość będziemy mieć za ponad 100 lat!

Młody astrofotograf roku.

 Plejady. Jacob von Chorus – Kanada. Autor ma 15 lat.

Gromada Plejady znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych. Plejady są otoczone piękną, niebieską mgławicą. Na zdjęciu uwidocznił młody fotograf wiele jasnych, młodych gwiazd oraz wirujące smugi z obłoków gazu, oświetlone odbitym światłem gwiazd.

Najlepszy debiut.

 Mgławica Trąba Słonia z ananasem. Lóránd Fényes – Węgry.

 

Sędziowie ocenili zdjęcie jako duże osiągnięcie początkującego astrofotografa. Dla szczegółowego sfotografowania odległego obiektu niezbędna jest wytrwałość, dbałość  o szczegóły i duże umiejętności.

A oto zwycięzcy i najlepsze zdjęcia nieco podobnego, lecz innego tegorocznego konkursu:

 The winners and notable photos of the third International Earth and Sky Photo Contest 2012. 

Zbigwie
O mnie Zbigwie

"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska  http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. Free counters

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie