Zbigwie Zbigwie
2808
BLOG

NAUKA w ROSJI – 2. INNOPOLIS

Zbigwie Zbigwie Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 52

W 2013 roku wystartował w Rosji nowy projekt innowacyjnego miasta pod nazwą Innopolis z nowym uniwersytetem pod tą samą nazwą. Ma to być pierwszy w Rosji kompleks naukowo - badawczo - wdrożeniowy w zakresie technologii informatycznych. Nakłady na wybudowanie Innopolis przewidziano na poziomie 20 miliardów rubli, czyli około 670 milionów dolarów. Główny cel działania to wprowadzenie rosyjskiego przemysłu związanego z innowacjami na jakościowo nowy poziom łącznie z przygotowaniem nowej kadry dla osiągnięcia tego celu.

z

Teren przyszłego Innopolis.

Innopolis powstaje nad Wołgą, około 15 kilometrów od Kazania, stolicy Tatarstanu, w geometrycznym centrum Rosji, na powierzchni 1200 ha.

Pierwsze prace już się rozpoczęły:


Innopolis to już budujące się miasto jako jeden z dwóch pierwszych realizowanych od zera w Rosji innowacyjnych miast nauki, które będzie analogiem - partnerem podmoskiewskiego innowacyjnego centrum znanego pod nazwą „Skołkowo” (o którym pisałem kilkakrotnie: 1, 2, 3.). Innopolis ma działać  tylko w szeroko pojmowanej dziedzinie Information Technology (IT) – Software Engineering. Przewidywana docelowa liczba ludności w 2018 roku to 150 – 200 tysięcy, a cały projekt ma się zakończyć w 2027 roku..  

Przewidywana jest realizacja projektu według zasady „4 w 1”„mieszkaj - ucz się -  pracuj – wypoczywaj. Wszystko zapewni ci Innopolis! Projekt ma być realizowany etapami. W każdym z pierwszych trzech etapów przewidziane jest powstanie ponad 20 tysięcy miejsc pracy. Zakończenie projektu ma nastąpić w 2027 roku.

Innopolis według kremlowskiej propagandy ma być projektem unikalnym o znaczeniu światowym. A to dlatego, że w jednym miejscu na powierzchni 1200 hektarów będą stworzone warunki dla komfortowego zamieszkania i pracy młody specjalistów w dziedzinie IT oraz ich rodzin z całego świata. Mieszkania, domy, wille, posiadłości dla nich już niedługo będą budowane, żłobki, przedszkola, szkoły, budynki dla służby zdrowia, szpitale, centra handlowe, sportowe kompleksy. No i powstanie wspólnie z Carnegie Mellon pierwszy federalny IT - uniwersytet oraz szczególna strefa ekonomiczna. Rezydenci tej strefy, również zagraniczni, mogą otrzymać ziemię na długookresową ulgową dzierżawę. Przewiduje się dla nich niskie stawki opodatkowania działalności na poziomie 14% zamiast obowiązujących 30-34%, a podatek od zysków 13,5% zamiast 20% i będą zwolnieni z podatku od środków trwałych przez 10 lat działalności. Strefa będzie działać także jako wolna strefa celna, a wszystkie sprawy związane z wymogami państwowymi dotyczącymi działalności gospodarczej będzie można załatwiać na zasadzie „jednego okienka”.

Cały program Innopolis przedstawia poniższy film:


Innopolis ma wytworzyć ekonomiczny impuls w kierunku rozwoju całej Rosji. Nieoficjalnie jednak wiadomo, ze Kreml przede wszystkim liczy na wykorzystanie przyszłych prac Innopolis w unowocześnieniu swojej techniki i technologii wojskowych, które to są podstawowym warunkiem realizacji przez Włodzimierza II swojego marzenia stworzenia z Rosji III Imperium, lecz o tym w notce „Włodzimierz II Odnowiciel i III Imperium”.  

Kazań, October 31. 2013, Agencja „Tatar-inform”: Prezydent Tatarstanu, Rustam Minnikhanov i rektor Carnegie Mellon University Mark Kamlet omówili kwestie związane z wprowadzania w życie idei Uniwersytetu Innopolis. Amerykańskim partnerem w zakresie projektu IT uniwersytetu w Tatarstanie jest właśnie słynny Carnegie Mellon University, który jest światowym liderem kształcenia i nauki w sferze informacyjnych technologii. Podpisane memorandum zobowiązuje Carnegie Mellon do pomocy i współpracy w opracowaniu programów naukowych oraz ustalaniu prac badawczych, a także w przygotowaniu zespołu profesorów i wykładowców dla Uniwersytetu Innopolis. 14-tu studentów we wrześniu 2013 r już pojechało do Pittsburga na studia w Carnegie Mellon.

Pierwszy etap budowy Innopolis w postaci infrastruktury oraz budowli dla zamieszkania i pracy 5 tysięcy osób ma zakończyć się w 2015 roku.

Oto jak ma wyglądać Uniwersytet Innopolis:

z

Uniwersytet Innopolis. 5 tysięcy studentów, powierzchnia 130 tys. metrów kwadratowych.

z

Cały projekt wystartował już we wrześniu 2013 r.

Obejrzyj: INNOPOLIS - przyszła IT stolica Rosji i baza unowocześnienia technologii wojskowych.

Innopolis wymyślił Nikołaj Nikiforow, wcześniej minister łączności Tatarstanu, a potem Rosji.

Na początku 2013 r, rosyjski przedsiębiorca Sergiej Biełousow dla ustanowienia współpracy w ramach projektu Innopolis zaprosił doradcę prorektora Carnegie Mellon University, profesora oraz inwestora Williama Guttmana. Biełousow chciał, aby Carnegie Mellon, który wykształcił 15-tu noblistów, został partnerem Innopolis.

Oto rosyjska ciekawostka z pobytu Williama Guttmana w Moskwie opowiedziana przez Sergieja Biełousowa:

 „ On mi powiedział: Chciałbym także obejrzeć w Moskwie Fizyko Techniczny Instytut. Ten wasz Uniwersytet jest bardzo dobry – tam 10-ciu laureatów nagrody Nobla. Mogłoby u was być też więcej, gdyby nie zamknięty system Związku Sowieckiego. I pojechaliśmy oglądać: zaszliśmy do rektora MFTI, potem do zupełnie nowego klasteru związanego z biofarmaceutycznymi naukami „SEWIERNYJ ”.

 

 

Биофармацевтический кластер «Северный» — это объединение ведущих предприятий российской фармацевтической и медицинской промышленности, научно-исследовательских институтов и медицинских учреждений, малых инновационных компаний на базе МФТИ.

 

Rozmawiamy, żartujemy, uśmiechamy się. A William przyjechał z synem, który miał 10 lat. Nagle chłopcu zachciało się skorzystać z toalety. Jeden z prorektorów MFTI rzucił się i zaczął mówić: „Nie, nie trzeba tylko nie tutaj!” Lecz chłopiec musiał załatwić swoją potrzebę fizjologiczną. I poszedł z ojcem do toalety. I oto oni wychodzą z toalety. I my minuty trzy idziemy w milczeniu. Nikt się już nie uśmiecha. A potem nasz gość mówi do mnie: „Sergiej, co się stało? Dlaczego taki bałagan? Czemu taki koszmar? Czyżby wam Uniwersytet likwidowali?”

Rozmowy Williama Guttmana z ministrem Nikołajem Nikiforowem okazały się efektywne i Carnegie Mellon został partnerem projektu INNOPOLIS.

Projekt Innopolis przypomina nieco słynny inny projekt modernizacji Rosji pod nazwa Skołkowo, a który wciąż jakoś tam ciągle realizuje się pod Moskwą.

Jeden z moskiewskich publikatorów ogłosił kilka miesięcy temu badanie wśród swoich czytelników zadając im pytanie:

Co to jest według ciebie Skołkowo?

I czytelnicy wybrali jeden z dwóch wariantów odpowiedzi w sposób następujący:

1.Miejsce, gdzie wykuwać się będzie innowacyjna sława Rosji – 2% odpowiedzi.

2. Miejsce gdzie prosto rozkradają pieniądze – 98% odpowiedzi.

Sam tez wziąłem udział w tym badaniu.

Uczestnicy badania mieli racje. Jak dotychczas słynny jest następujący obraz związany z projektem Skołkowo mającym uczynić Rosje nowocześniejszą:

z

Jak dotychczas prokuratura Rosyjskiej Federacji ujawniła „bezkontrolne wydanie” (czytaj rozkradzenie) 125 miliardów rubli w ramach Skołkowa. Oczywiście, nikt nie został ukarany.

Ciekawe jak będzie z Innopolis? Jestem pewien jednego: toalety w budynkach Uniwersytetu Innopolis w Tatarstanie będą normalne i przyzwoite.

Powyższy tekst napisałem jeszcze w ubiegłym roku. Aktualnie sprawa modernizacji i unowocześnienia Rosji poprzez Innopolis i Skołkowo we współpracy i w oparciu o świat uczonych Zachodu stała się zupełnie nierealna. Putin zdecydował się na izolacjonizm Rosji i uczynienie własnymi siłami z Rosji groźnego, agresywnego w stosunku do cywilizowanego świata imperium. Ślepe, największe państwa Unii Europejskiej, które zbroiły i uczyły Rosję technik i technologii wojskowych, ocknęły się i zaprzestały kręcić bicz na siebie. Dostęp do nowoczesnych technologii i współpraca z uczonymi Zachodu też będzie wstrzymana. 

Putinowski reżim Rosji prowadzi w istocie typowo sowiecką politykę zagraniczną, którą zamierza wzmocnić dodatkowo wprowadzaniem sowieckiej ekonomii, maksymalnie izolowanej od świata. Sankcje lub ich groźba tylko wzmacniają na Kremlu dążenia do odgrodzenia Rosji od Zachodu.

Putin już od dawna przygotowywał Rosję do zerwania z Zachodem, ustanawiał nowe prawa i prowadził zmasowaną antyzachodnią propagandę w goebbelsowskim stylu i się zbroił przy aktywnej pomocy Zachodu. Ukraiński kryzys określił jedynie punkt politycznego zerwania z Zachodem, który z ogromnym opóźnieniem ujrzał w Rosji groźnego agresora. A na Kremlu został już otwarcie zadeklarowany kurs na gospodarczą samoizolację Rosji. I jest już wprowadzany zgodnie z 15-toma punktami planu doradcy Putina Sergieja Głazjewa. Dedolaryzacja Rosji w całości już się rozpoczęła. Kreml pracuje nad nowymi systemem prawnym, który ma zmniejszyć jakiekolwiek wpływy zewnętrzne na gospodarkę Rosji . Jest już ustanowiony nowy paradygmat samoizolacji . Stalinowskie łby kremlowskich kagebistów nie są  w stanie nijak pojąć, że dla zmniejszenia wpływów zewnętrznych trzeba dysponować rozwiniętą, zdolną do konkurencji gospodarką własną. A takiej gospodarki to regionalne mocarstwo surowcowe nie ma. Nie ma też już szans, aby Skołkowo i Innopolis przy polityce izolacjonizmu i agresywnych działaniach Rosji mogły mieć jakikolwiek wpływ na modernizację i skok technologiczny kraju.

Sowieckie recepty gospodarcze dla zminimalizowania skutków swojej polityki zagranicznej mogą doprowadzić tylko do upadku Rosji. Krach sowieckiej gospodarki nastąpił ćwierć wieku temu i nie ma jakichkolwiek przesłanek przypuszczać, że jej realizowana aktualnie reanimacja doprowadzi do innych rezultatów.

A Innopolis i Skołkowo będą jeszcze wiele lat złotą żyłą dla rozkradania – „rozpiłowywania”  budżetu Rosyjskiej Federacji i czysto propagandową zapowiedzią dla narodu o oczekującym Rosję skoku technologicznym, jej modernizacji i unowocześnieniu.

Powstaje jednak dla ludzi myślących pytanie:

- Jak długo to będzie trwać?

Odpowiedź udzieli społeczeństwo Rosji.

Należy tylko sobie życzyć, aby nie była to krwawa odpowiedź!

Zbigwie
O mnie Zbigwie

"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska  http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. Free counters

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie